19 Eylül 2009 Cumartesi

Cebe giren projektör! Optoma Pico PK101

Projektörlerde klasik ampuller yerine LED kullanımı üreticilere ve kullanıcılara bir çok avantajlar sunmaya başladı. LED aydınlatmalı projektörlerde LED ömrü 20.000 saati bulabiliyor. 2.000 - 3.000 saat ömrü olan ampül aydınlatmalı projektörlerle kıyaslanınca gerçekten çok çok iyi bir rakam. LED'lerin marifeti bununla bitmiyor. Projektörlerin boyunun da küçülmesine olanak veriyor LED teknolojisi. Küçük derken... Küçük... Çok küçük... Bayağı küçük... Hmmm... Şu kadar küçük mesela....Sanırım pek bir şey ifade etmedi. Şöyle bir fotoğraf işinizi görür mü?
Evet... İnce nazenin bir kadının elinde bile pek ufak kalıyor.  50mm x 103mm x 15mm ebatlarında olan Optoma Pico PK101 aşağı yukarı bir ipod veya Nokia N95 boyutlarında. N96'dan biraz daha dar bir gövdeye sahip. İkisinden de daha ince hatta. Optoma'daki tasarımcılar, bu projektöre bir adet 2.5 mm'lik 4 pole jak soket AV input sığdırmışlar. Şarj girişi ise mini USB. Bu da laptopa bağlanarak ikinci bir şarj aletine gerek kalmadan uzun sunumlar yapılabilmesine olanak sağlıyor. Peki Optoma'daki mühendislerimiz bu küçücük projektörüğün içine başka neler sığdırmışlar? Öncelikle 20.000 saat ömrü olan bir LED aydınlatma, 1:1000 oranında kontrast, 6" ile 60" arası görüntü boyutu ilk sayabildiklerimiz. Sadece 115 gr. olan bu DLP projektör 0,5 wattlık bir speaker ve 2 saate kadar pil ömrü sunan bir pili de içeriyor. Optoma'daki arkadaşlar, vaktiyle 3,5 kiloluk projektörleri sunum yapmak için memleketin dört bir tarafına taşıyan benim kalbimi kazandılar.

3 yorum:

 1. kaç para arkadaşım :(

  YanıtlaSil
 2. AİPTEK Projektörü cebe indirdi!
  Özellikle mobil projeksiyonda dünya lideri olan Aiptek, diğer ürün grupları olan Araç ve Spor Kameraları – Fotoğraf Makineleri – Grafik Tabletler – 3D Ürünler - Akıllı Kalemler ve Bluetooth Speakerlar ile de Türkiye pazarına
  iPod, DV - DSC formatlı küçük kamera ve fotoğraf makineleri, oyun konsolları ve mobil telefonlar gibi AV-çıkış desteği tüm akıllı tablet ve telefonlara uyumlu Pocket Cinema V10, 50 inç (127 cm) perde boyuna kadar görüntü yansıtabiliyor.640x380 piksel çözünürlüğe sahip yeni ürün, LED aydınlatma sistemini kullanıyor. 125x55x23 mm ebatlarındaki ürün aynı zamanda dahili hafızasına kaydedilmiş Mpeg4 ve JPEG görüntü ve formatlarını yansıtabiliyor.

  MP3 desteği olan ürünün 1GB olan dahili hafızası SDHC bellek kartlarıyla 8GB’a kadar yükseltilebiliyor.

  Ürün ilk İngiltere’ABD Almanya piyasaya giren bu ürün şimdi Türkiye 'de de satışa sürüldü www.aiptektürkiye.com adresinden online olarak ta satın alabiliyoruz.

  YanıtlaSil
 3. Ele avuca sığan Projeksiyon
  . Özellikle mobil projeksiyonda dünya lideri olan Aiptek, diğer ürün grupları olan Araç ve Spor Kameraları – Fotoğraf Makineleri – Grafik Tabletler
  Dünyada tüm akıllı telefonlar ve tabletlerle uyumlu çalışabilen tek cepte taşınabilen projeksiyon markası olan Aiptek, kullanım kolaylığı ile iş dünyasının vazgeçilmez bir parçası olma iddiasında. Aiptek, Bluetooth Speaker (Air2U) ürünlerini de Türkiye'de yaygınlaştırmayı hedefliyor.

  YanıtlaSil